DAV11W1P743M00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAV11W1P743M00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAV11W1P743M00LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Backset Spacing 0.318" (8.08mm) |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |