51741-10002406CCLF
51741-10002406CCLF
51741-10002406CCLF
DigiKey Part Number
609-3637-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51741-10002406CCLF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 30POS PCB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Connector Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Through Hole Black Blade Power
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
51741-10002406CCLF Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Press-Fit
Series
Contact Layout, Typical
24 Signal, 6 Power
Packaging
Tray
Features
Guide Pin
Part Status
Active
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Blade Power
Color
Black
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)