DS450DC-3
DigiKey Part Number
DS450DC-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS450DC-3
Description
DC/DC CONVERTER 12V 450W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End DC DC Converter 1 Output 12V 37A 75V Input
Category
Current - Output (Max)
37A
Manufacturer
ARTESYN / Advanced Energy
Power (Watts)
450W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
12.03" L x 3.07" W x 1.57" H (305.6mm x 78.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, CE, cUL, EN, NEMKO, UL
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
12V