51721-10002406AALF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-3634-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 51721-10002406AALF |
Description | CONN HDR BLADE PWR 30POS EDGE MT |
Manufacturer Standard Lead Time | 99 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 51721-10002406AALF Models |
Category | Mounting Type Board Edge, Through Hole, Right Angle |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Termination Solder |
Series | Contact Layout, Typical 24 Signal, 6 Power |
Packaging Tray | Features Board Lock, Mating Guide |
Part Status Active | Contact Finish Gold or Gold, GXT™ |
Connector Type Header, Male Pins and Blades | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Style Blade Power | Color Black |
Number of Positions 30 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -20°C ~ 105°C |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Base Product Number |