L717DC37PAVF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 50
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
NorComp Inc.
NorComp Inc.
In Stock: 21
In Stock: 85
Amphenol CS (FCI)
ITT Cannon, LLC
Image for L717DC37PAVF is not available
L717DC37PAVF
DigiKey Part Number
L717DC37PAVF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717DC37PAVF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Brass
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C