L717DC37PA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 50
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
NorComp Inc.
NorComp Inc.
In Stock: 21
In Stock: 85
Amphenol CS (FCI)
ITT Cannon, LLC
Image for L717DC37PA is not available
L717DC37PA
DigiKey Part Number
L717DC37PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717DC37PA
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C