DCP37S064TLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DCP37S064TLF
DigiKey Part Number
DCP37S064TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP37S064TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Detailed Description
EDA/CAD Models
DCP37S064TLF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C