DCP37P465TXLF
DigiKey Part Number
DCP37P465TXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP37P465TXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT WW
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Wire Wrap
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C