DC21WA4PA00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DC21WA4PA00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DC21WA4PA00LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 21POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DC21WA4PA00LF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder Cup |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 21WA4 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |