DA15S565MTLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DA15S565MTLF
DigiKey Part Number
DA15S565MTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15S565MTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DA15S565MTLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C