DA15S564GTLF
DigiKey Part Number
DA15S564GTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15S564GTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DA15S564GTLF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C