DA11W1SA00LF
DigiKey Part Number
DA11W1SA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA11W1SA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA11W1SA00LF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
2
Wire Gauge
20 AWG
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C