D25S24A6GV00LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 2 228
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S24A6GV00LF
D25S24A6GV00LF
D25S24A6GV00LF
DigiKey Part Number
609-5558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S24A6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25S24A6GV00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C