D15P24A6GV00LF
D15P24A6GV00LF
D15P24A6GV00LF
DigiKey Part Number
609-6358-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P24A6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D15P24A6GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C