D25S24A4PV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 6
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Amphenol CS (Commercial Products)
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S24A4PV00LF
DigiKey Part Number
D25S24A4PV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S24A4PV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25S24A4PV00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C