L777DFC37P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L777DFC37P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L777DFC37P |
Description | CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Bag | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |