LSG T676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LSG T676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZB |
Description | LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green, Red 570nm Green, 633nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 4-PLCC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LSG T676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZB Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V Green, 2V Red |
Mfr | Current - Test 20mA Green, 20mA Red |
Series | Viewing Angle 120° |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Wavelength - Dominant |
Color | Wavelength - Peak 572nm Green, 645nm Red |
Configuration Independent | Package / Case 4-PLCC |
Lens Color Colorless | Supplier Device Package |
Lens Transparency Clear | Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W |
Millicandela Rating | Height (Max) 2.10mm |
Lens Style Round with Flat Top | Base Product Number |
Lens Size 2.40mm Dia |