FX23L-40S-0.5SV
DigiKey Part Number
FX23L-40S-0.5SV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23L-40S-0.5SV
Description
CONN RCPT
Detailed Description
44 (40 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX23L-40S-0.5SV Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.228" (5.80mm)
Number of Positions
44 (40 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)