LSG T676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZB
DigiKey Part Number
475-LSGT676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZBTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LSGT676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZBCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LSGT676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 633nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 4-PLCC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSG T676-P7R-1-0+N7P9-24-0-20-R18-ZB Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Green, 2V Red
Mfr
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
572nm Green, 645nm Red
Configuration
Independent
Package / Case
4-PLCC
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm
Lens Style
Round with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
2.40mm Dia