AC0402GRNPO9BN330 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 4 397
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 6 941
Datasheet
Parametric Equivalent
33 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
AC0402GRNPO9BN330
DigiKey Part Number
13-AC0402GRNPO9BN330TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402GRNPO9BN330CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402GRNPO9BN330DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402GRNPO9BN330
Description
CAP CER 33PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0402GRNPO9BN330 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)