WR06X103 JTL
DigiKey Part Number
1292-WR06X103JTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-WR06X103JTLCT-ND - Cut Tape (CT)
1292-WR06X103JTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR06X103 JTL
Description
RES 10K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)