AC0603JR-0710KL
DigiKey Part Number
311-10KLETR-ND - Tape & Reel (TR)
311-10KLECT-ND - Cut Tape (CT)
311-10KLEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603JR-0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC0603JR-0710KL Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)