155060VS73200
DigiKey Part Number
732-155060VS73200TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-155060VS73200CT-ND - Cut Tape (CT)
732-155060VS73200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155060VS73200
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD R/A
Detailed Description
Green 573nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
155060VS73200 Models
Category
Lens Size
1.10mm x 0.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
575nm
Size / Dimension
1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max)
0.85mm