155060GS73200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 155060GS73200 |
Description | LED GREEN CLEAR CHIP SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 155060GS73200 Models |
Category | Lens Size 1.10mm x 0.60mm |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V |
Series | Current - Test 20mA |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Independent | Wavelength - Peak 520nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 2-SMD, No Lead |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 1.60mm L x 1.00mm W |
Lens Style Rectangle with Domed Top | Height (Max) 0.85mm |