KTPS12-08414WA-VI-P1R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
8.4V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
KTPS12-08414WA-VI-P1R
DigiKey Part Number
KTPS12-08414WA-VI-P1R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS12-08414WA-VI-P1R
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 8.4V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
cUL, PSE, UL
Voltage - Output
8.4V
Current - Output (Max)
1.43A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W