GC30E-2P1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Volgen + Furuno
In Stock: 0
Datasheet
Desktop Battery Charger 8.4V 3A
GC30E-2P1J
DigiKey Part Number
GC30E-2P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC30E-2P1J
Description
BATT CHARGER DESKTOP 8.4V 3A
Detailed Description
Category
Voltage - Input
90 ~ 264VAC
Power - Max
25.2W
Series
Size / Dimension
4.23" L x 2.64" W x 1.42" H (107.5mm x 67.0mm x 36.0mm)
Termination Style
2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm Female
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Approval Agency
CB, CE, GS
Voltage - Nominal
8.4V
Weight
405 g
Charge Current - Max
3A