VJ1206A1R2CXBMC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
1.2 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
VJ1206A1R2CXBMC
DigiKey Part Number
VJ1206A1R2CXBMC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1206A1R2CXBMC
Description
CAP CER 1.2PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ1206A1R2CXBMC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)