TR3A685K016C1500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 160
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 216
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Direct
KYOCERA AVX
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 1.5Ohm
TR3A(1206)
TR3A685K016C1500
DigiKey Part Number
718-1759-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3A685K016C1500
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3A685K016C1500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V