TAJS685K016RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 4 780
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Sprague
In Stock: 160
Vishay Sprague
In Stock: 216
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 2.4Ohm
TAJS685K016RNJ
DigiKey Part Number
TAJS685K016RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJS685K016RNJ
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJS685K016RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
16 V