TR3A336M6R3C0600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 8 653
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
33 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 600mOhm
TR3A336M6R3C0600
DigiKey Part Number
TR3A336M6R3C0600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3A336M6R3C0600
Description
CAP TANT 33UF 20% 6.3V 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3A336M6R3C0600 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V