TH3E106K050F0500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
10 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
TH3E106K050F0500
DigiKey Part Number
TH3E106K050F0500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3E106K050F0500
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3E106K050F0500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm