T55A107M6R3C0045
DigiKey Part Number
718-2149-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2149-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2149-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55A107M6R3C0045
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 45mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55A107M6R3C0045 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V