TCTOA0J107M8R-ZS1
DigiKey Part Number
478-TCTOA0J107M8R-ZS1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTOA0J107M8R-ZS1CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTOA0J107M8R-ZS1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTOA0J107M8R-ZS1
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 45mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V