SIHP21N60EF-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
Infineon Technologies
In Stock: 37
Infineon Technologies
In Stock: 513
In Stock: 1
IXYS
IXYS
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 21A (Tc) 227W (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHP21N60EF-GE3
DigiKey Part Number
SIHP21N60EF-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP21N60EF-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 21A TO220AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHP21N60EF-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
84 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2030 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
176mOhm @ 11A, 10V