SIHP21N60EF-BE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 21A (Tc) 227W (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHP21N60EF-BE3
DigiKey Part Number
742-SIHP21N60EF-BE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP21N60EF-BE3
Description
MOSFET N-CH 600V 21A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
84 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2030 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
176mOhm @ 11A, 10V