VS-FC420SA10
DigiKey Part Number
VS-FC420SA10GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-FC420SA10
Description
MOSFET N-CH 100V 435A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 435A (Tc) 652W (Tc) Chassis Mount SOT-227
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 750µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
375 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17300 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
652W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-227
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.15mOhm @ 200A, 10V