UAL50-0R5F8
UAL50-0R5F8
UAL50-0R5F8
DigiKey Part Number
696-1504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL50-0R5F8
Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mOhms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UAL50-0R5F8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bag
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
500 mOhms
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W