Image for VS-50MT060TFT is not available
VS-50MT060TFT
DigiKey Part Number
112-VS-50MT060TFT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-50MT060TFT
Description
IGBT MODULE 600V 55A 144W 20-MTP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 600 V 55 A 144 W Chassis Mount 20-MTP
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 50A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Collector Cutoff (Max)
40 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
3000 pF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Full Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Package / Case
20-MTP Module
Current - Collector (Ic) (Max)
55 A
Supplier Device Package
20-MTP
Power - Max
144 W