FB50R07W2E3B23BOMA1
DigiKey Part Number
448-FB50R07W2E3B23BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB50R07W2E3B23BOMA1
Description
IGBT MODULE 650V 50A
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 650 V 50 A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FB50R07W2E3B23BOMA1 Models
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 50A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
18 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
3100 pF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Single Phase Bridge Rectifier
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A