SMCJ64CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 836
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
In Stock: 267
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 599
103V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ64CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ64CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ64CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ64CAHE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V