1.5SMC75CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
YAGEO
YAGEO
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Comchip Technology
103V Clamp 14.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
1.5SMC75CA
DigiKey Part Number
18-1.5SMC75CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMC75CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMC75CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC75CA
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5SMC75CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V