SMCJ36AHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3 489
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 684
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
In Stock: 960
Bourns Inc.
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ36AHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ36AHE3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36AHE3/57T
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V