SMCJ36E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 24 059
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 200
Datasheet
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
Bourns Inc.
64.3V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ36E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ36E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36E3/TR13
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.3V