SMCJ26AHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 3 220
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
YAGEO
YAGEO
STMicroelectronics
Microchip Technology
Bourns Inc.
In Stock: 342
Microchip Technology
42.1V Clamp 35.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ26AHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ26AHE3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ26AHE3/57T
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V