SMLJ26AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3 000
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 342
42.1V Clamp 71.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
SMLJ26AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMLJ26AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ26AE3/TR13
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V