SMBJ58AHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 110 998
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Similar
YAGEO
YAGEO
93.6V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ58AHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ58AHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58AHE3/52
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V