SMBJ58A-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 3 200
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 771
Littelfuse Inc.
YAGEO
In Stock: 241
YAGEO
In Stock: 470
Littelfuse Inc.
In Stock: 35
93.6V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ58A-M3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ58A-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58A-M3/5B
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V