SMBJ17A-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ17A-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ17A-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ17A-E3/52GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ17A-E3/52
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V