SMA5J33A-E3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5 030
Datasheet
Similar
In Stock: 5 961
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J33A-E3/61 is not available
SMA5J33A-E3/61
DigiKey Part Number
SMA5J33A-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J33A-E3/61
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 9.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V