SMAJ33A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 30 249
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 516
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
In Stock: 300
Microchip Technology
Microchip Technology
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ33A-13
DigiKey Part Number
SMAJ33ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ33A-13
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ33A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V